Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Artykuł opublikowany 02.01.2013r na portalu budowlanym www.chemiabudowlana.info

Jak malować Każdy ma swoją "naturę", z którą współgra nasza natura. Każdy człowiek wskaże na coś innego pytany o ulubione barwy. To barwy naszego dzieciństwa, ulubionej pory roku, czy najlepszego ubrania. Zimne czy ciepłe, jasne czy ciemniejsze - kojarzą się nam z przyjemnymi chwilami w życiu, świadczą o naszym stylu, czy cechach charakteru. Dzięki użyciu ulubionych barw, również nasze mieszkania nabierają wyjątkowego kolorytu i indywidualnego charakteru, stając się miejscem dużo bliższym i bardziej przyjaznym dla całej rodziny - miejscem, do którego chętnie się wraca, niezależnie od zmieniających się pór roku. Ważne, więc by dom był najbliższy tym naszym upodobaniom kolorystycznym, bo wtedy będzie nasz. W projekcie, zatem szukajmy nie modnych i uniwersalnych rozwiązań, a własnych. Pamiętając o wielu użytkownikach domu, których potrzeby kolorystyczne nie muszą godzić się z upodobaniami osoby w domu dominującej...

Na początek - kilka uwag ogólnych.
Dobór kolorów we wnętrzu jest niezwykle istotnym etapem kreowania jego charakteru. Za pomocą odpowiednich barw można optycznie modyfikować proporcje wnętrza, ukrywać jego mankamenty, wyznaczać strefy funkcjonalne. Kolory, które nas otaczają, w znaczący sposób wpływają na naszą psychikę, dlatego warto zastanowić się nad ich odpowiednim wyborem.

Decydującymi czynnikami powinny być:
Pastelowo czy intensywnie?
Intensywne, nasycone kolory ciekawie prezentują się we wnętrzach, jednak łatwo o przesadę, dlatego wskazany jest umiar i dopasowanie intensywności koloru do rozmiarów i przeznaczenia wnętrza. Pomalowanie pomieszczenia na zbyt jasny kolor jest mniej szkodliwe niż użycie zbyt intensywnego, nasyconego koloru. Kolory pastelowe są "bezpieczniejsze" - są mniej męczące dla oczu i znacznie dłużej mogą być "eksploatowane" - nie opatrzą się szybko. Przy tego typu ścianach łatwiej jest także co jakiś czas dokonywać zmian w pomieszczeniu - do kolorów pastelowych łatwiej dobierać zasłony lub inne elementy wyposażenia. Nawet kolory uważane za trudne do zastosowania we wnętrzach (czyli zimne błękity i zielenie), w pastelowych odcieniach są łagodniejsze i mniej uciążliwe - kolory te dobrze jest połączyć z białym - kolorem zupełnie neutralnym i przez to stanowiącym doskonałe tło dla innych barw. Ponadto warto pamiętać, że w pomieszczeniach oprócz kolorów ścian jest cała masa innych barw mających wpływ na kolorystykę wnętrza. Wielość dodatków o ciekawych formach lub intensywnych kolorach warto zestawić z delikatnym kolorem ścian, aby uniknąć efektu przeładowania.

Jak powiększać?
Generalna zasada jest prosta - jasne kolory sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Jeśli zestawimy dwa kwadraty: czarny i biały, zawsze biały odczytamy, jako większy. Tę właściwość można doskonale wykorzystywać w przypadku, gdy nie zadowalają nas proporcje wnętrza. Przede wszystkim w małych pomieszczeniach trzeba unikać ciemnych barw, które dodatkowo je pomniejszą i stworzą wrażenie przytłoczenia. Połączenie ciemnej podłogi i ciemnego sufitu optycznie poszerza i obniża pomieszczenie. W zbyt długim i wąskim pomieszczeniu należy zastosować ciemny kolor na krótszych ścianach. Jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, poszerzymy je, stosując jasny kolor na ścianach i suficie. Jasna podłoga, jasna ściana tylna, ciemne ściany boczne i ciemny sufit wywołują wrażenie tunelu. Pomalowanie wszystkich powierzchni na ten sam ciemny kolor powoduje pozorną utratę kształtu przez pomieszczenie.

Nie bój się koloru.
W dobrych czasopismach wnętrzarskich i programach poświęconych urządzaniu wnętrz, coraz częściej pojawiają się śmiałe zestawienia kolorystyczne i to nie tylko w sferze dodatków. Ściany malowane na intensywne kolory, kontrasty, interesujące przejścia, barwy wydzielające poszczególne strefy. Równolegle na naszym rynku pojawił się ogromny wybór farb, we wszystkich kolorach i odcieniach - zarówno gotowych jak i z mieszalnika. Czy to ośmiela w kolorystycznych wyborach? Wystarczy wieczorem spojrzeć w oświetlone okna, by przekonać się, że nie. W polskich mieszkaniach nadal królują "bezpieczne", a przez to nijakie, rozbielone żółcie, beże, seledyny i łososie, uzyskiwane jak za czasów rynkowych niedoborów przy pomocy dużego wiaderka białej farby i rozmieszanego w niej pigmentu. Boimy się nietrafionych eksperymentów z kolorami, panuje też przekonanie, że intensywne, nasycone barwy "szybciej się nudzą". Niestety nie bez znaczenia jest fakt, iż większość polskich mieszkań podzielona jest na niewielkie pomieszczenia, które bardzo trudno jest ciekawie pomalować, nie pomniejszając ich optycznie.

Ściana z charakterem.
Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na "budyniowe" barwy. Istnieje wiele możliwości użycia na ścianach kolorów, które nie tylko ożywią wnętrze i dodadzą mu energii, ale też uporządkują poszczególne strefy w wielofunkcyjnych pokojach, podkreślą najbardziej dekoracyjne elementy czy powiążą kolorystycznie meble i dodatki. Ściana nie musi być jedynie tłem - może sama stanowić ozdobę i mocny akcent w pomieszczeniu. Do ciekawych i modnych ostatnio pomysłów należy malowanie jednej ze ścian na intensywny, mocny kolor (ciemna czerwień, fiolet, zieleń, czekolada etc.), przy pozostawieniu pozostałych w barwie neutralnej. Interesujący efekt daje także pomalowanie pomieszczenia barwami chłodnymi zamiast królujących w polskich domach ciepłych i "przytulnych". A więc zamiast ciepłego beżu - beż porcelanowy lub kawa z mlekiem, zamiast żółci - chłodny odcień złamanej bieli, zamiast łososia - fiolet etc.

Ciemny nie pomniejsza?
Należy pamiętać, że chłodne barwy nawet w nieco ciemniejszych odcieniach nie pomniejszają optycznie wnętrza. Oczywiście należy pamiętać o doborze koloru ścian do mebli i dodatków, jakie chcemy pozostawić w pomieszczeniu. Koniecznie należy też dokładnie przemyśleć (a w miarę możliwości rozrysować, na przykład w komputerze) przyszły wygląd wnętrza, zastanowić się, co chcemy podkreślić, co ukryć i jaki wywołać klimat. Nie bójmy się eksperymentów kolorystycznych nawet, jeśli do tej pory zawsze trzymaliśmy się sprawdzonych i bezpiecznych barw. Malowanie należy obecnie do najłatwiejszych i najtańszych sposobów na dokonanie zmian w mieszkaniu, dlatego podejmując zabawę kolorem na własnych ścianach, nie ryzykujemy zbyt wiele.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.