Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor biały

BIAŁY

Biały to kolor księżyca, a w Indiach, Chinach i Cesarstwie Rzymskim to także kolor śmierci. Biel bywa kojarzona z nieobecnością, brakiem i poczuciem straty. Jej nadużywanie może doprowadzić do wyizolowania. Od XV wieku zaczęto używać białej flagi, jako znaku informującego o chęci dobrowolnego poddania się. Biel kojarzy się również z czystością i niewinnością. Jest symbolem wszystkiego, co piękne wyniosłe i proste. Chętnie jest używana, jako kolor sukni panny młodej, choć dzisiaj na ten wybór wpływa również moda. Białe kwiaty wyrażają czyste duchowe przeżycia, mogą być symbolem platonicznej miłości.

Biel w wielu domach jest kolorem dominującym przez zupełny przypadek, albo w wyniku kompromisu między gustem domowników, a ich możliwościami finansowymi. Malowane na biało ściany, biała stolarka drzwiowa i okienna, biały sprzęt AGD oraz wiele innych dodatków często bywają konsekwencją niskobudżetowego wyposażania wnętrza przez developera. Wprowadzając się do takiego wnętrza zaczynamy mieszkać w stopniowo żółknącej bieli "developerskich ścian". Z czasem biel coraz bardziej nam się nudzi i sięgamy po kolor (nie zawsze trafiony), gdy tylko poprawia się nam sytuacja finansowa bądź przy okazji pierwszego większego remontu. Tymczasem przemyślany i starannie wyeksponowany kolor biały może być niezwykle dekoracyjny zarówno na ścianach jak i w elementach wykończenia wnętrz.

Śnieżnobiałe, złamane szarością, off-white (czyli krewniacy bieli - biel rzadko bywa tylko "biała" i ma wiele odcieni) czy w kolorze kości słoniowej, białe ściany mogą stanowić wspaniałe tło. Idealnie komponują się z coraz modniejszą ciemną podłogą, wysokimi listwami przypodłogowymi i ozdobną stolarką. Świetnie nadają się do pomieszczeń z dużą ilością kwiatów doniczkowych - biel ścian uwypukla żywość zieleni, a jednocześnie spaja wizualnie nawet rozstawione chaotycznie kwiaty.
Białe lub prawie białe ściany to dobry pomysł przy wyrazistych, ciemnych i ciężkich meblach - zarówno kolonialnych jak i tradycyjnych. Pasują także do rattanu oraz dużej ilości tkanin. Nie bez znaczenia jest fakt, że neutralna biel pozwala na szybką i całkowitą zmianę klimatu wnętrza jedynie przez wymianę dodatków.

Podstawowe wady białych ścian to szybsze brudzenie oraz żółknięcie. Obie można zniwelować stosując odpowiednie gruntowanie przed malowaniem i farby wysokiej jakości, odporne na mycie i szorowanie. Miejscem malowanym na biało pozostają sufity. Barwa ta optycznie podnosi i rozszerza wnętrze, co ma niebagatelne znaczenie w większości mieszkań, w których wysokość nie przekracza 3 metrów.
Biel razem z szarością jest wygodnym i bezpiecznym tłem do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu. Przyjmuje delikatny odcień pod wpływem działającego światła, ulegając jednocześnie wpływowi kolorów z nią sąsiadujących. Pomieszczenia pomalowane na biało wydają się optycznie większe, ponieważ kolor ten odbija światło. Osoby ceniące oryginalność i pozytywnie nastawione do świata chętnie wybierają zestawienia bieli z czernią - szachownicę, pasy, zebrę itp. Takie rozwiązania mają zastosowanie szczególnie w łazienkach.

Choć może wydawać się to dziwne - biel, pod paroma względami, ma podobne oddziaływanie jak czerń. Wydawałoby się, iż kolory tak skrajnie przeciwstawne powinny mieć również zupełnie odmienne oddziaływanie, a jednak - biała przestrzeń jest równie przerażająca i izolująca jak czarna. Oba kolory oznaczają często pustkę i nicość.
Oczywiście w wielu kulturach kolor biały symbolizuje czystość i niewinność - stąd taki właśnie kolor sukienek panien szykujących się do zamążpójścia, (choć dla większości osób jest to kolor mało twarzowy), jak również kolor sal szpitalnych, mających kojarzyć się ze sterylnością (a w rzeczywistości działający na pacjentów przygnębiająco). Jednak już w Indiach i Chinach jest to kolor pogrzebowy, podobnie jak w kulturze chrześcijańskiej czerń.
We wnętrzach biel wygląda urzędowo i oficjalnie albo wręcz "szpitalnie" i nieprzyjemnie - można złagodzić ten efekt dając biel o ciepłym odcieniu (żółtym, różowym, łososiowym, pomarańczowym). Czysta biel sterylna lub o niebieskawym odcieniu dobrze wygląda na oknach a także na drzwiach lub w postaci drobnych elementów wyposażenia wnętrz dodanych dla kontrastu.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.