Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor fioletowy

FIOLETOWY

Jest symbolem autorytetu, godności i wyniosłości. W chrześcijaństwie oznacza męczeństwo, posłuszeństwo, podanie się, prawdę i cierpienie. Fiolet szat liturgicznych, który w średniowiecznych wizerunkach jest także barwą płaszcza Chrystusa, wiąże się ze skruchą i pokutą. Jest symbolem Adwentu, Wielkiego Postu, Środy Popielcowej i Wielkiego Tygodnia. W Nadrenii koloru fioletowego używano dla zaznaczenia kończącej się żałoby: suknie żałobne były czarne i ciemne na początku, jaśniejsze i fioletowe na końcu okresu żałobnego. Dobrze urodzonych chowano w fioletowych szatach, co miało symbolizować szacunek wobec zmarłego i być jednocześnie ofiarą dla tamtego świata. Fiolet przez wiele wieków kojarzył się z zamożnością, koszt uzyskiwania tego barwnika do farbowania tkanin i przędzy był bardzo wysoki. Szaty fioletowe oznaczały przynależność do społecznych elit - nosili je biskupi i szlachta. Do dziś jest to kolor oznaczający dostojeństwo. W przeszłości często fioletową tkaniną okrywano niemowlęta co miało im zapewnić dostatnie życie. Barwa ta była też kojarzona z miłością: parzono napoje o kolorze fioletowym, służące zauroczeniu ukochanej osoby.

Kolor fioletowy łączy pobudzającą czerwień i uspokajający niebieski jest więc kolorem niejednoznacznym. Jednakże odwrotnie niż w przypadku pomarańczowego, fiolet nie ma oddziaływania tych dwóch barw - wykształcił bowiem indywidualne, adekwatne dla siebie oddziaływanie. Ma silny wpływ na psychikę działa uspokajająco na osoby cierpiące na zaburzenia nerwowe i psychiczne, pomaga przezwyciężyć lęki i fobie. Wykorzystywany jest w leczeniu psychiatrycznym w celu uspokojenia pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne i nerwowe. Przywraca równowagę, jest silnym orężem w walce z obsesjami i lękami.

Warto też wiedzieć, iż w niektórych kulturach na przestrzeni dziejów, fiolet uważany był za kolor mistyczny, dzięki któremu można się połączyć z wielką energią kosmiczną lub też duchami czy bóstwami. Wiadomo także, iż kolor ten pobudza zdolności artystyczne (jest więc dobry dla twórców i artystów różnego autoramentu). We wnętrzach mocny, ciemny fiolet lepiej wygląda w dodatkach, zwłaszcza w połączeniu z żółtym lub złotym ( w połączeniu z tym ostatnim stosuje się najczęściej we wnętrzach o specyficznym, często uroczystym charakterze). Bardzo ciekawie i elegancko wyglądają też połączenia fioletu z szarym i srebrnym, jednak takie połączenia mogą mieć jeszcze silniejszy wpływ na psychikę więc należy je stosować ostrożnie.

Bardzo przyjemne natomiast są pastelowe wersje tego koloru, które znakomicie nadają się do urządzania sypialni np. z kremowym albo marcepanowym z małymi dodatkami w kolorze gorzkiej czekolady. Nadaje się idealnie do pomieszczeń, w których odpoczywa się i medytuje. W jasnej wersji używany jest również, jako kolor korytarzy i poczekalni w przychodniach lekarskich. Fiolet wpływa na ludzi pozytywnie, ale powinien być stosowany jedynie, jako dodatek kolorystyczny - użyty w dużej ilości może powodować nadmierne uspokojenie.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.