Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor żółty

ŻÓŁTY

Jest symbolem światła, jasności i słońca. W kulturze Wschodu oznacza światło i majestat, w żydowskiej był barwą baldachimu ślubnego, a u Rzymian - barwą welonu i obuwia panny młodej. Żółć pierwotnie symbolizująca rozkosz miłosną, stała się kolorem zarówno wesela, jak i nierządu (była barwą prostytutek). Kilka wieków temu we Francji kolorem tym naznaczano mieszkanie osoby skazanej za cudzołóstwo. Do dziś w tym kraju istnieje przysłowie o zdradzonych mężach: "jego żona zrobiła go na żółto od stop do głów". Kolorem tym naznaczono także dłużników. Ci, którzy nie spłacali swoich zobowiązań - musieli nosić żółta tarczę. Żółta flaga była sygnałem choroby zakaźnej na statku. Określenie "żółte związki" ma znaczenie pejoratywne: oznacza związki niepewne, może nawet zdradzieckie.

Jako drugi kolor po białym najlepiej odbija światło. Kojarzy się z dążeniem do szczęścia i radości. W zależności od stopnia nasycenia kojarzy się ze słoneczną wiosną lub upalnym latem. Im intensywniejszy i cieplejszy odcień żółci tym bardziej ma on działanie rozweselające, przynoszące radość, wprawiające w pogodny nastrój. Wszelkie odcienie żółci w pomieszczeniach wywołują bardzo pozytywne reakcje u osób w nich przebywających a pastelowe odcienie doskonale sprzyjają odpoczynkowi.

Żółty sprawia, że w jego otoczeniu człowiek czuje się znakomicie. Związany jest z ludzkim intelektem i odpowiada za wyrażaniem myśli, pomaga w podejmowaniu decyzji, podnosi na duchu, sprawia, że ludzie czują się szczęśliwsi. Sprzyja dobrej organizacji, dodaje pewności siebie. Żółty to kolor słońca, daje dużo dobrej energii, rozświetla każde wnętrze, niesie ze sobą radosne i pozytywne nastawienie do życia. Kojarzy się z nauką, stymuluje mózg, oczyszcza umysł i pomaga podejmować decyzje, dlatego jest kolorem odpowiednim w miejscach przeznaczonych do nauki. W związku z tym wskazany jest w pokojach dla dzieci i młodzieży a także osób aktywnych umysłowo. Sprzyja także dobrej organizacji pracy oraz podejmowaniu decyzji.

Kolor ten wywołuje złudzenia optyczne: żółte wnętrze zawsze wydaje się większe niż np. niebieskie. Zastosowanie delikatnej żółci we wnętrzu kuchni uprzyjemnia przygotowywanie posiłków, oddalając nudę i poczucie zmęczenia. Pamiętać należy także, że żółć dobrze łączy się z innymi kolorami (pięknie komponuje się w pomieszczeniu z elementami zielonego czy niebieskiego) pamiętajmy jednak, aby odcienie kolorów łączonych były jak najbardziej zbliżone do siebie, np. mocny jaskrawy żółty łączymy z mocnym nasyconym zielonym o tym samym natężeniu barwy i odwrotnie pastelowy, chłodny żółty z pastelowym chłodnym zielonym. Oczywiście bywają też takie połączenia, które opierają się na kontrastach, czyli np. pastelowy żółty jako tło i intensywne czerwone dodatki, jest to rozwiązanie dla osób ceniących odważne rozwiązania.

Kolor żółty we wnętrzach jak również noszony w postaci odzieży lub dodatków do garderoby wpływa na dobre zapamiętywanie, jasność i trafność sądów. Żółty jest także kolorem, który dodaje pewności siebie i sprawia, że wzrasta wiara we własne siły i możliwości. Staje się wtedy pomocny przy leczeniu depresji i dobrze działa na osoby o usposobieniu melancholijnym (ciepłe, mocne odcienie tej barwy).
Uwaga! Żółty nie jest wskazany dla ludzi drażliwych, nerwowych, nadpobudliwych gdyż uwypukla jeszcze te właśnie cechy charakteru. Najlepiej jeśli żółty ma czysty, pełen światła odcień, kolory "brudne" czy zgaszone zwiększają krytycyzm, a odcienie żółtozielone pozwalają na ujawnienie się drobnych zawiści i zazdrości.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.