Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

Dobry fachowiec

Witam w moim poradniku.

Solidny fachowiecNależy pamiętać, że o trwałości remontowanych w naszym domu np. łazienek, decyduje w znacznym stopniu sposób układania płytek ceramicznych i dobór odpowiednich zapraw klejowych. Dlatego tylko sprawdzony solidny fachowiec nie zostawi nam w domu przysłowiowej fuszerki, która popęka lub zacznie odpadać od ścian. To fachowiec, a nie klient ma wiedzieć, jaki rodzaj zaprawy klejowej wybrać w zależności od rodzaju i wielkości płytek oraz typu kafelkowanej powierzchni. On też musi wiedzieć jak prawidłowo wymienić instalację hydrauliczną oraz jak przygotować podłogę lub ścianę w wymagającym wnętrzu, jakim jest np. wilgotna łazienka. Tak, więc w tym poradniku nie znajdziecie takich informacji, które powinien znać dobry fachowiec. Fachowiec, który mam nadzieję będzie z Wami współpracował. Natomiast powinniście tutaj znaleźć wiele cennych wskazówek (informacji) do tego, jak dobrze przygotować się do remontu i współpacy z Waszym fachowcem. Do dobrego remontu z Waszym dobrym fachowcem. Oprócz porad, zapraszam na mały „deser” - czyli rozdział nr 9.
Treść tego poradnika będzie podlegać ciągłym modyfikacjom, poprawkom i uzupełnianiu. Mam nadzieję, że również jego objętość jak i ilość rozdziałów będzie wzrastać wraz z upływem czasu. Także zapraszam ponownie za jakiś czas i życzę miłej lektury.

1. Dobry fachowiec.

R e m o n t - na samą myśl o tym, niektórym cierpnie skóra. Starają się odwlec w czasie. Ale kiedyś przychodzi ten moment, że nie można dłużej odkładać. Trzeba podjąć tę decyzję i jakoś przebrnąć w miarę gładko i bezstresowo przez ten cholerny remont. Czy jest na to jakiś sposób, aby remont nie był udręką? Odpowiedź jest prosta: należy zatrudnić dobrego fachowca.

Kim jest dobry fachowiec? Jest osobą rzetelną, uczciwą, znającą się na swojej pracy. Dobry fachowiec stara się wykonać dobrze to, co ma do zrobienia zgodnie ze sztuką budowlaną i posiadanymi umiejętnościami. Dotyczy to w równym stopniu tego, który dopiero zaczyna w zawodzie, jak i starego wygi. Oczywiście początkujący nie ma doświadczenia, które może zdobyć tylko osobistą praktyką, ale jeżeli jest osobą rzetelną i stara się robić wszystko dobrze zdobędzie, co niezbędne do wykonywania dobrze swej pracy.

Najskuteczniejszą i najpewniejszą metodą na zatrudnienie takiego fachowca jest brać fachowca z polecenia od kogoś, kogo znamy, u którego fachowiec się sprawdził. Jeżeli nie mamy takiej osoby z polecenia zawsze możemy fachowca sprawdzić sami prosząc go, aby pokazał nam np. jakąś swoją pracę. W czasie takiego pokazu możemy zapytać się właściciela o opinię o fachowcu. Niestety jest w tym sporo fatygi i dla inwestora i dla fachowca no i dla poprzedniego inwestora, ale jedno jest pewne dobry fachowiec nigdy nie będzie miał nic do ukrycia.

A teraz trochę z innej beczki. Wiadomym jest, że dobra atmosfera w pracy, niezależnie od tego gdzie ta praca jest wykonywana, wpływa pozytywnie na jakość i ilość wykonywanej pracy. Dobre samopoczucie pracowników, zadowolenie z wykonywanej pracy przekładają się na relacje między nimi samymi, a także klientami, jeżeli takowe bywają. Jednocześnie, gdy wszyscy się rozumieją, współpracują ze sobą, także kierownictwo, masz przyjemność chodzić do pracy, wykonujesz ją z ochotą, robisz nawet więcej niż od Ciebie wymagają. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że praca Cię tak nie męczy, ponieważ wykonywanie jej nie jest dla Ciebie katorgą. To wszystko ma także odniesienie do relacji między klientem-inwestorem, a zaangażowanym przez niego fachowcem do przeprowadzenia remontu.

Jeżeli inwestor będzie szukał fachowca by zaangażować go za jak najmniejsze pieniądze, mając przy tym wymagania na poziomie cenowym o wiele wyższym, będzie w takim wypadku zawsze zachodziła zła relacja. Policz sobie, ile tak naprawdę zaoszczędzisz na targowaniu z dobrym fachowcem. Ile masz tych prac do wykonania w swoim mieszkaniu, czyżby były to setki metrów kafli do ułożenia, ile setek metrów instalacji, ile punktów sanitarnych? Weź ołówek i proszę policz, dojdziesz do wspaniałych wniosków?

Każdy dobry fachowiec zna swoją wartość, umiejętności jakie posiada. Godząc się na warunki dla niego niezbyt korzystne nie będzie się w pełni angażował w wykonywaną pracę, nie będzie jak mówią wkładał serca w to co robi. Ta praca po prostu nie będzie go cieszyła, będzie odwalał robotę jak to się mówiło kiedyś "na państwowym". Mniej dostanie za jedną pracę, to musi wykonać jej więcej. Szybko robić i dobrze, w tym fachu się nie da. Procedury technologiczne nie są przestrzegane, wszystko to ma odbicie w jakości prac.

Szanowny czytelniku mówisz sobie, a co mnie to wszystko obchodzi. Potrzebuję zrobić remont, budowę, płacę żądam i wymagam. Masz poniekąd rację, tylko proszę sięgnij pamięcią do swoich doświadczeń. Jak się czułeś, gdy nie byłeś doceniony w pracy, a także w życiu prywatnym? Przeszedłeś obojętnie nad tym? Co czułeś? Dobrze wiedziałeś, że jesteś więcej wart od innych a mimo to nie zostałeś doceniony! Czułeś się jak przysłowiowy zbity pies! Analogicznie jest w przypadku relacji, inwestor - fachowiec. Gdy czuje się niedoceniony, zmuszony sytuacją, przyjmuje proponowane warunki, nie daje z siebie wszystkiego. Jeżeli zachodzi właściwa relacja, współpraca układa się całkiem inaczej. Zapewniam Cię, właściwie doceniony fachowiec zrobi nawet więcej niż byś się spodziewał. Robotę będziesz miał dopieszczoną. Nie zakamufluje jakiejś fuchy, która wyjdzie po jakimś czasie. A wierz mi, widziałem już niejedną fuchę na widok, której skóra cierpnie, jak pomyślę, co będzie się działo za jakiś czas. Dlatego z uporem maniaka powtarzam, szanuj i "dosłownie doceniaj" dobrego fachowca, nawet jeżeli nie będzie znał się na tyle, ale będzie się starał robić w miarę jak najlepiej, nie zostawi "świni". Tobie zależy przecież najwięcej na tym, by mieć dobrze zrobioną robotę. By cieszyła Ciebie teraz i w przyszłości. Tutaj pragnę Ci uzmysłowić, że jeżeli chcesz mieć dobrze wykonane prace, osiągniesz to tylko poprzez właściwą współpracę z zaangażowanym fachowcem. Mam na myśli oczywiście rzetelnego fachmana. Szanuj dobrego fachowca, tak samo jakbyś pragnął by Ciebie szanowano, czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. Opłaci się to przede wszystkim Tobie!

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.