Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor brązowy

BRĄZOWY

Jest symbolem ziemi i natury, bardzo mocno związany z różnymi wierzeniami i mitami. Wskazuje na nasz związek z "Matką ziemią". Symbolizuje zdrowie, niezawodność i solidność. Bardzo często kojarzy się z ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa i uczciwością. Natomiast w śnie symbolizuje nadejście smutku i apatii.

Brązowy to kolor ziemi, zapewnia człowiekowi stabilność i łagodzi brak poczucia bezpieczeństwa. Wiąże się ze skłonnością do skrywania własnych emocji, zamykania się w sobie w obawie przed innymi ludźmi i światem. Zwykle ludzie otoczeni brązowymi meblami, dywanami lub ubraniami czują się chronieni przed światem zewnętrznym. Brąz wnosi do domu poczucie stabilizacji, zatem jest to kolor odpowiedni dla osób, którym brakuje poczucia bezpieczeństwa.

Brązowy i jego odcienie - pożądane w każdym wnętrzu, jednak najmniej w sypialni. Pomimo, że bywa ciemny powoduje, iż wnętrze staje się bardziej przytulne. Jest dobrym tłem dla kolorowych mebli, dywanów i tkanin. Ściany w kolorze brązowym dają wyrafinowany efekt; można urozmaicić kompozycje błękitnym, pomarańczowym, czerwonym. Beże i brązy - naturalne kolory ziemi, suchych traw, kawy, dojrzałych zbóż, drewna - symbolizują wiele znanych "od zawsze" rzeczy, dają poczucie solidności i ciepła.

Brąz, jako jeden z kolorów ziemi na większość ludzi działa ochronnie i stabilizująco - daje poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, iż brąz na dużych płaszczyznach, np. na ścianach wygląda nieprzyjemnie i przygnębiająco, jednak zastosowany na podłodze w postaci drewnianej klepki, paneli lub terakoty daje efekt przytulnego wnętrza. Generalnie we wnętrzach sprawdza się w postaci dodatków (najlepiej z naturalnych materiałów typu wiklina, drewno, wypalana barwiona na brązowo glina, etc.). Bardzo ładnie komponuje się z naturalnymi odcieniami zieleni a także z kremowym, kremowo żółtym, złotym, miedzianym. Połączenia z pomarańczowym i czerwonym są szczególnie polecane dla osób pragnących zwiększyć pewność siebie i podnieść poziom energii w organizmie.

Brązy ,beże, kolory ziemi dają poczucie ciepła i solidności. Pastelowe odcienie beżu mogą być wszechstronnie stosowane w każdym wnętrzu. Brąz jest najbardziej odpowiedni do gabinetów, natomiast nie nadaje się do sypialni. Zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa oraz dążenie do wygody i przytulności. Nie lubią go osoby pochłonięte karierą zawodową, zaniedbujące potrzeby cielesne i duchowe.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.