5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

CZARNY
Kolor ten posiada bardzo różnorodną symbolikę w zależności od kraju , kultury ,czy też wierzenia. W starożytnym Egipcie czerń była kolorem bogini Izydy. Czarne koty były uważane w Egipcie za święte. Dla odmiany w Polsce czarny kot symbolizuje nieszczęście. Czerń jest barwą uznawaną za konserwatywną, elegancką i wyniosłą. W naszym kraju jest symbolem smutku, żałoby i zadumy. Czarny kolor pojawiający się w snach informuje o możliwości nadejścia przykrych sytuacji, przygnębienia lub depresji. Czerń jest również barwą luksusu i bogactwa, kojarzy się z dobrym smakiem i wyrafinowanym gustem.
Czerń jest kolorem dość trudnym do sklasyfikowania, nie można mówić o jej jednoznacznym, danym oddziaływaniu. Na jednych barwa ta działa inspirująco i pozytywnie, skupia bowiem w sobie potencjał innych barw, na innych negatywnie i przygnębiająco. Czerń jest kolorem osób biernych i pasywnych chroni przed zmianami, sprzyja także alienacji i odgradzaniu się od innych. We wnętrzach sprawdza się jedynie w małych przedmiotach, dodatkach, bibelotach. Niekiedy dobrze wygląda w postaci mebli jednak tylko przy odpowiednim skontrastowaniu innymi (wesołymi) kolorami.
Czerń zmniejsza optycznie pomieszczenia, użyta w nadmiarze może, więc stymulować odczucia przytłoczenia lub blokowania. Niewielkie płaszczyzny czerni podkreślają intensywność sąsiadującej barwy. Zestawienia dwukolorowe - czerni z bielą na różnych rodzajach płaszczyzn - pozwalają uzyskiwać ciekawe efekty graficzne w postaci zebry, "dalmatyńczyka", krowich łat. Czarno-białe rozwiązania sprawdzają się w łazienkach oraz w pokojach użytkowych. Czerń idealnie komponuje się z szarością.