Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor czarny

CZARNY

Kolor ten posiada bardzo różnorodną symbolikę w zależności od kraju , kultury ,czy też wierzenia. W starożytnym Egipcie czerń była kolorem bogini Izydy. Czarne koty były uważane w Egipcie za święte. Dla odmiany w Polsce czarny kot symbolizuje nieszczęście. Czerń jest barwą uznawaną za konserwatywną, elegancką i wyniosłą. W naszym kraju jest symbolem smutku, żałoby i zadumy. Czarny kolor pojawiający się w snach informuje o możliwości nadejścia przykrych sytuacji, przygnębienia lub depresji. Czerń jest również barwą luksusu i bogactwa, kojarzy się z dobrym smakiem i wyrafinowanym gustem.

Czerń jest kolorem dość trudnym do sklasyfikowania, nie można mówić o jej jednoznacznym, danym oddziaływaniu. Na jednych barwa ta działa inspirująco i pozytywnie, skupia bowiem w sobie potencjał innych barw, na innych negatywnie i przygnębiająco. Czerń jest kolorem osób biernych i pasywnych chroni przed zmianami, sprzyja także alienacji i odgradzaniu się od innych. We wnętrzach sprawdza się jedynie w małych przedmiotach, dodatkach, bibelotach. Niekiedy dobrze wygląda w postaci mebli jednak tylko przy odpowiednim skontrastowaniu innymi (wesołymi) kolorami.

Czerń zmniejsza optycznie pomieszczenia, użyta w nadmiarze może, więc stymulować odczucia przytłoczenia lub blokowania. Niewielkie płaszczyzny czerni podkreślają intensywność sąsiadującej barwy. Zestawienia dwukolorowe - czerni z bielą na różnych rodzajach płaszczyzn - pozwalają uzyskiwać ciekawe efekty graficzne w postaci zebry, "dalmatyńczyka", krowich łat. Czarno-białe rozwiązania sprawdzają się w łazienkach oraz w pokojach użytkowych. Czerń idealnie komponuje się z szarością.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.