Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor czerwony

CZERWONY

Kolor ten jest symbolem ciała ludzkiego, energii, zapału, miłości i odwagi. Często kojarzony jest z życiem, płodnością i stanem królewskim. W średniowieczu był też kolorem amuletu zdrowia - odzieży w tym kolorze używano, jako ochrony przeciwko ospie i odrze. Wierzono, że ma moc obrony przed demonami i innymi niebezpieczeństwami. W tym okresie w wielu miastach malowano na czerwono więzienia i miejsca wymierzania sprawiedliwości. Czerwone wieże były miejscem, gdzie płacono różnego rodzaju podatki i egzekwowano inne należności. Dla tych, którzy ich nie uiszczali kara była sroga, a wymierzający ją kat był ubrany w czerwony strój. Mimo tego czerwień od zawsze kojarzona jest też z miłością, której najbardziej rozpowszechnionym symbolem stała się czerwona róża. Człowiekowi myślącemu o czerwieni zwykle robi się ciepło, staje się pobudzony seksualnie, zaczyna myśleć o ukochanej osobie. Współcześnie czerwień funkcjonuje także, jako znak ostrzegający przed niebezpieczeństwem (np. drogowy znak stop).

Czerwień ma właściwości ogniste, zawsze kojarzy się ją z życiem i motywacją, wpływa na pobudzenie pozytywnego myślenia, natomiast jej nadmiar powoduje gniew. Czerwony pobudza psychikę, wzmaga funkcje życiowe, poprawia apetyt, podnosi ciśnienie krwi, wprowadza w dobry nastrój. Kolor czerwony jest silnym impulsem, jego pojawienie się, w jakiekolwiek sytuacji, wpływa na ludzi mobilizująco, powoduje, że czują się pewniej i bardziej zdecydowanie. Potrafi sprawić ciepłe i przytulne wrażenie, czasami również przeciwdziała melancholii. We wnętrzu może również wywołać agresję lub złość, dlatego nie jest polecany do pomieszczeń biurowych, naukowych itp.

Siła oddziaływania tego koloru jest wielka, i potrafi wywołać różne nastroje. Ich rodzaj zależy od samopoczucia człowieka - gdy jest przygnębiony to kolor ten wpłynie na niego destrukcyjnie, natomiast jeśli w danym momencie odczuwa olbrzymią chęć działania, kolor ten wzmocni jego potencjał. Czerwień nadaje się do wielu pomieszczeń, ale eksperci nie zalecają malowania całych pomieszczeń na czerwono, bo w takim wnętrzu byłoby bardzo trudno wytrzymać. Również nie jest wskazana jako jedyny dominujący kolor. Czerwona dekoracja jest odpowiednia do korytarzy, kuchni i pokojów zabaw, a także do chłodnych pomieszczeń. Również, jako barwa pobudzająca funkcje życiowe jest chętnie stosowany w jadalniach czy restauracjach, jako wzmagający apetyt - szczególnie w kulturach wschodu. Jego dynamikę warto wykorzystać w pokojach przeznaczonych do ćwiczeń fizycznych, może być też stosowany w przedpokojach i na klatkach schodowych.

Jest kolorem, który ma w sobie dużą siłę i energię. Potrafi dobrze zmobilizować w momentach gdy potrzebny jest zapał do walki (tak psychicznej jak i fizycznej), nie na darmo przecież całe armie wojowników na przestrzeni historii odziewały się w czerwone stroje, dodatki, pióropusze czy malowały na twarzach czerwone symbole. Można także dodać, iż w przyrodzie kolor czerwony jest kolorem odstraszającym wroga, informującym o zagrożeniu.

Czerwień pomaga odnieść sukces i zrealizować plany. Jaskrawa ostra czerwień (tzw. strażacka) podobnie jak żywy, czysty oranż jest barwą zalecaną bardziej w doborze mniejszych elementów wyposażenia wnętrz (bibeloty, serwety, kapy, lampy firany i zasłony, a także we wzorach na tkaninach i dywanach). Łatwiej natomiast jest wkomponować we wnętrze niektóre odmiany czerwieni (np. czerwień wina, jabłka malinówki, burgund, ceglasty, terakotę, etc.) - wszystko jednak zależy od indywidualnych upodobań i wyczucia kolorystyki. Uwaga! Według medycyny chińskiej wnętrze, w którym jest przewaga czerwonego może pogłębiać takie przypadłości jak: nadciśnienie tętnicze, gorączkę, wysypkę. Należy także pamiętać, iż czerwony jest kolorem pobudzającym erotycznie, wpływającym na libido, co od tysiącleci wiedzą wszystkie kobiety malujące usta i paznokcie na czerwono...

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.