Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor niebieski

NIEBIESKI

Jest symbolem nieba, siedziby bogów, wiary. U starożytnych Egipcjan był kolorem prawdy i nieśmiertelności. Niebiesko - fioletowa szata kapłanów i królów Izraela wyrażała związek z wolą Najwyższego. Płaszcz o takiej barwie używany był często do przedstawiania istot boskich, kojarzył się z ich opieką i ochroną. Od najdawniejszych czasów niebieski łączono z wiatrem i wodą. Błękit jako barwa pogodnego nieba czy wody uchodził za kolor chłodny, niematerialny, fantastyczny. W przeszłości niebieski kojarzony był też negatywnie: duży lęk w społeczeństwie wzbudzał "niebieski dym", będący symbolem chorób i złych wróżb. Sądzono, że łatwość, z jaką przemieszcza się na wietrze, jest największym zagrożeniem dla ludzi. Dziś niebieski symbolizuje duchowość i bogactwo życia wewnętrznego.

Wycisza i zwalnia funkcje życiowe, zaspokaja psychiczną potrzebę wyciszenia, sprzyja indywidualizmowi i niezależności. Może mieć pozytywny wpływ na osoby zestresowane, ale również wprowadzać nastrój melancholii i przygnębienia. Błękity wpływają uspokajająco, nastrajając do zadumy. Niekiedy, w zimnym świetle, wywołują negatywne odczucia, chłodu, wyobcowania, czasami melancholii. Odpowiednie zastosowanie koloru niebieskiego pozwala optycznie powiększyć przestrzeń.

Niebieski jest kolorem chłodnym, uspokajającym. Powoduje, że ludzie lepiej śpią. Jasne, gołębie odcienie niebieskiego dobrze nadają się do sypialni gdyż pomagają na bezsenność, natomiast niewskazany jest w jadalni. Jest balsamem dla duszy, łagodzi napięcia nerwowe w sytuacjach stresowych. Zwiększa wrażliwość, powoduje optymistyczne nastawienie, przez co ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów i znajomości. Do zastosowania wewnątrz pomieszczeń najbardziej wskazane są jego jasne odcienie, Intensywniejsze odcienie mogą być stosowane w pokojach przeznaczonych do pracy umysłowej bo potrafią pobudzić umysł do twórczego działania. Natomiast ciemno niebieskie barwy mogą działać przygnębiająco i depresyjnie.

Kolor ten wzmaga odczucie chłodu, ale dla uzyskania równowagi kolorystycznej powinny znaleźć się w nim dodatki w kolorze pomarańczowym lub jasnożółtym. Błękit idealnie nadaje się do miejsc związanych z czystością i higieną (np. łazienka). Czysty, jasny niebieski ma także działanie odświeżające i oczyszczające - np. bluzka w tym kolorze może odświeżyć optycznie twarz po nieprzespanej nocy, efekt ten znany jest również producentom wód mineralnych, którzy najczęściej pakują swój wyrób w przezroczyste błękitne butelki. Uwaga żaden odcień niebieskiego nie jest polecany osobom mającym skłonności depresyjne lub samotnicze.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.