Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor pomarańczowy

POMARAŃCZOWY

Jest symbolem ognia, słońca i ciepła. Kojarzony jest często z wyrażaniem ruchu. Jest kolorem wielu tancerzy. Posiada zarówno pobudzające działanie koloru czerwonego, jak i stymulujące umysł działanie żółtego. Utożsamiany jest z energią i ciepłem. Kolor ten lubią osoby blisko związane z energią ziemi. Barwa ta daje poczucie ciepła i wygody. W snach jest znakiem ostrzeżenia przed nadchodzącym zagrożeniem. Współcześnie kolor pomarańczowy posiada swoje miejsce w systemie kodów, znajduje się między czerwienią i zielenią, czego przykładem jest sygnalizacja miejska.

Kolor pomarańczowy jest połączeniem czerwieni i żółtego, nie trudno więc zgadnąć, iż łączy w sobie cechy oddziaływania tych dwóch barw. Ma więc stymulujące umysłowo działanie żółtego jak i aktywizujące czerwonego. Im większa zawartość żółtego, tym większe są właściwości ożywiające tego koloru. Podobnie jak żółty, pomarańczowy sprzyja niezależności myśli, wyzwoleniu potencjału twórczego, uwolnieniu od negatywnych myśli i stanów depresyjnych (działa jednak silniej ze względu na większą intensywność barwy i nasycenie jej czerwienią). Pomarańczowy podobnie jak czerwień postawi cię na nogi, gdy czujesz zmęczenie i senność (z tego względu nie nadaje się do sypialni ani miejsc wypoczynku). Oranżowy doskonały jest także wtedy, gdy potrzebujemy coś zdziałać twórczo, potrzeba nam wsparcia dla stymulacji naszej kreatywności. Kolor ten pobudza również zdolności praktyczne, pomoże ludziom chaotycznym i nieuporządkowanym, sprzyja bowiem koncentracji na drobiazgach, pobudza i dodaje energii.

Pomarańczowy jest kolorem pozytywnym ale czasami kojarzy się z zazdrością. Wpływa na uwolnienie się od złych emocji, potrafi pobudzić umysł do działania. Jest środkiem antydepresyjnym, przywracającym chęć do życia, niesie ze sobą uśmiech i radość. Kolor ten wpływa na system trawienny, dlatego wskazany jest w pomieszczeniu, w którym przygotowuje się i spożywa posiłki. Jest idealną barwą do kuchni i jadalni, a także restauracji, w których wywołanie wzrostu apetytu u klienta jest jak najbardziej wskazane. Można zastosować go również do pokoju dziecinnego, jeżeli dziecko jest apatyczne lub jest niejadkiem.

Kolor ten daje poczucie ciepła i wygody, różne jego odcienie dobrze komponują się z innymi kolorami np. z niebieskim i czerwonym. Ciekawym i oryginalnym zestawieniem jest połączenie pomarańczu z szarością. Uwaga! Pomarańczowy jest niekorzystny dla osób chorych (może pogarszać samopoczucie), a także dla sfrustrowanych oraz osób, które mają nadmiernie rozbudowaną zazdrość, jako cechę charakteru (kolor ten uwypukla ją jeszcze bardziej).

We wnętrzach czysty, bardzo nasycony oranż jest trudny do zastosowania (po dłuższym czasie działa drażniąco, jeśli zastosowany został na większych płaszczyznach), natomiast idealnie sprawdza się w postaci dodatków - wazonów, kwiatów, bibelotów, kap, firan, serwet, jako akcent we wzorze dywanów, tapet, itp. Łatwiejsze do przystosowania na większych powierzchniach są łagodniejsze wersje tego koloru, takie jak: brzoskwiniowy, morelowy, bursztynowy czy łososiowy lub miodowy.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.