Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor szary

SZARY

Szary to symbol apatii, zmęczenia, braku siły i energii. Szarość ma raczej negatywne znaczenie, jest uważany za barwę zimy, śmierci, pokuty, rezygnacji, bezpłodności i rozpaczy. Jednakże może być także symbolem powagi oraz inteligencji - kiedy przyjdziemy na egzamin ubrani w szary kostium lub garnitur, jesteśmy postrzegani jako ludzie mądrzy, poważni i zdyscyplinowani.

Jako kolor neutralny stanowi doskonałe tło dla innych kolorów, a także dla wyeksponowania roślinności. Ciemne odcienie prowokują wyciszenie. Jaśniejsze szarości powodują wrażenie podobne do bieli, są jednak niezastąpione, gdy we wnętrzach znajdują się białe lub stalowe elementy wyposażenia. Wykorzystanie koloru szarego jest częste w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, wyposażonych w proste meble, w których panuje nastrój kontemplacji.

Szary wydobywa przedmioty o intensywnych barwach, jest dla nich doskonałym tłem. Doskonale współgra z aluminium i stalą. Sprawdza się zwłaszcza w łazienkach, w których zastosowano białe płytki; doskonale harmonizuje z chromem armatury łazienkowej.

Szary jest kolorem zawieszonym pomiędzy czarnym a białym. Kolor ten jest kolorem odbierającym energię, jest też kolorem ucieczki od świata zewnętrznego, apatii i stagnacji. Może być stosowany we wnętrzach jedynie z kolorami ciepłymi takimi jak pomarańczowy, żółty lub czerwony (wtedy następuje wyrównanie energetyczne wzajemnie oddziaływujących na siebie kolorów). W zestawieniu z kolorem niebieskim i niektórymi odcieniami fioletu może powodować chęć odosobnienia, a nawet stany depresyjne.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.