Poradnik

Z pamiętnika Pawła Zawodowca czyli: "Samotność długodystansowca".
"Łysa żarówka dynda na kablu. Czajnik elektryczny na kawałku cegły i wiadro pod wystającym ze ściany kranem. Znowu musiałem skuwać te cholerne tynki..."

kolory

Wybierz kolor aby zobaczyć jego opis.

Biały Żółty Pomarańczowy Czerwony Fioletowy Niebieski Zielony Szary Brązowy Czarny

5. Jak malować? Czyli kolory we wnętrzach.

Kolor zielony

ZIELONY

Jest symbolem przyrody i życia. Zieleń z motywem kwiatów była strojem weselnym panien jerozolimskich, dawała im nadzieję płodności i szczęścia małżeńskiego. W starożytnej Grecji zielony był symbolem bogini miłości Wenus. Kolor stosowano też w przedmiotach obrzędowych i symbolizował on radość życia. Od średniowiecza zieleń uważana była za kolor stroju lekarskiego. W chrześcijaństwie zieleń to kolor liturgiczny noszony w dzień powszedni, wyraz nadziei i zbawienia. W snach symbolizuje nadejście pozytywnych chwil i dobrych wiadomości. Zieleń jest barwą neutralną, pośrednią między ciepłą i zimną. Kolor ten stał się również barwą wielu mundurów i dziś kojarzy się z militariami. Jako kolor doskonale maskujący zyskał sobie upodobanie myśliwych. Współcześnie zielony listek oznacza związek z ekologią, a umieszczony na samochodzie - początkującego kierowcę. Zielone światło w sygnalizacji ulicznej jest zezwoleniem na przejazd. Czasami mówi się "daje ci zielone światło", co oznacza przyzwolenie na jakieś działanie. Zieleń zawsze kojarzona była pozytywnie.

Posiada ogromną ilość odcieni, może mieć ciepłą lub chłodną temperaturę, w zależności od nasycenia żółci i błękitu (kolorów składowych zieleni). Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksują, nadając się doskonale do łazienek i pomieszczeń terapeutycznych, ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych, na klatkach schodowych, w pokojach wypoczynkowych i przedpokojach. Zaspokaja psychiczną potrzebę samorealizacji, stateczności. Ma właściwości relaksujące i odprężające. Dlatego też zalecany jest w pokojach dzieci nadpobudliwych i w szpitalach gdzie ważne jest obniżenie poziomu stresu.

Zieleń koi rozhuśtane emocje, uspokaja i wprowadza w stan relaksu. Jej odbiór jest zawsze pozytywny: w naturalny sposób kojarzy się z przyrodą, która działa uzdrawiająco, powoduje przyjazne nastawienie do świata. Zieleń to kolor przyrody, otaczanie się tym odcieniem daje poczucie harmonii i spokoju. Zieleń pasuje idealnie do wnętrz, w których odpoczywa się i relaksuje. Kolor ten, podobnie jak żółty, powiększa optycznie wnętrze, daje równowagę energetyczną i zdrowie, ze względu na swoje wartości lecznicze i uspokajające powinien być stosowany we wnętrzach szpitalnych, w salach pooperacyjnych itp.

Prawie każdemu natychmiast kojarzy się z przyrodą i podobnie jak relaksujący jest wypoczynek na łonie przyrody tak i zastosowana we wnętrzach czysta zieleń daje komfort relaksu i rozleniwienia, przynosi wewnętrzną harmonię i spokój. Wpływa także dobrze na zdrowie, bowiem sprzyja sercu i układowi krążenia. Jest również kolorem dobrze wpływającym na zmęczone oczy. Warto zauważyć, że wiele warzyw i owoców ma barwę zieloną, która wskazuje na ich oczyszczające działanie. Niekorzystnie na psychikę mogą wpływać jedynie brudne odcienie zieleni takie jak: khaki czy oliwkowy, kojarzą się bowiem z zamieraniem przyrody przed zimą.

Jaskrawe, sztuczne odcienie zieleni, podobnie jak jaskrawe odcienie żółci, uwypuklają takie cechy charakteru jak: niezdrowa, poparta zawiścią chęć posiadania. Bardziej ożywiający i powodujący, iż wnętrze wydaje się pogodne i ciepłe jest odcień zielonych jabłek zmieszany z odrobiną bieli. Czyste odcienie zieleni zawsze optycznie powiększają pomieszczenie, w którym zostały użyte. Zarówno w pomieszczeniach jak i w ubiorze ciekawie wyglądają połączenia zieleni z pomarańczowym, są to jednak odważne połączenia i nie wszyscy dobrze się w nich czują.

Ostatnio dodane na stronie

Tutaj przejdziesz szybko do ostatnio dodanych najnowszych zdjęć, filmów lub treści na stronie.